niedziela, 1 grudnia 2013

Z miłości do haftu - "Subiektywny przewodnik po lnach do haftowania"

Witajcie Hamakowiczki

Przygotowałam dla Was specjalny odcinek naszego cyklu o haftowaniu


Dzisiaj nie nauczymy Was nowego ściegu hafciarskiego, ani nie pokażemy jak wyhaftować kolejnego kwiatuszka. Cały post poświecę najważniejszej sprawie - płótnie do haftowania na którym powstają nasze obrazy malowane nitką. Najszlachetniejszym materiałem na którym można haftować jest len. W sieci jest sporo informacji na jego temat, dziewczyny na blogach polecają go innym, przekonują dlaczego nie warto się go bać. Nie znam nikogo kto spróbowałby i sobie nie porodził z haftowaniem na nim.
 Hafty powstające na lnie wyglądają niezwykle naturalnie dzięki nieregularności włókien. Len nie ma zaznaczonych regularnych kwadratów jak na aidzie, dlatego haft na nim wykonany wygląda jak namalowany i pięknie się prezentuje. Jestem w nim zakochana od pierwszego wejrzenia i również Was chciałabym do niego zachęcić. Postaram się przekazać Wam wszystko co wiem o lnie, przedstawić wszystkie jego rodzaje, podać informacje, których sama szukałam kiedy zaczynałam przygodę z lnem.


Do haftowania używamy specjalnego lnu o regularnym splocie, co jest niezwykle ważne w przypadku haftu krzyżykowego.
Do haftu płaskiego nie potrzeba idealnie równych kratek, wystarczy, że len będzie dobrej jakości, bez zgrubień na włóknach i odpowiednim ścisłym splocie. Jak haftować na nim pokazuje Gosia w swoim kursie publikowanym na łamach Hamaka.

Jeżeli chodzi o haft krzyżykowy, to na lnie haftuje dokładnie tak samo jak na każdym innym materiale.

Na większości lnów haftuje się obejmując 2 nitki materiału, żeby krzyżyki były odpowiedniej wielkości. To właśnie powoduje, że gęstość lnu zazwyczaj trzeba dzielić na pół, żeby uzyskać rzeczywistą gęstość gotowego haftu. Gęstość w "ct" podawana przez producenta określa liczbę nitek materiału na cal.

Podczas haftowania len, musi być idealnie mocno napięty na tamborek (lub krosno) wtedy krzyżyki wyjdą równe i mulina będzie się dobrze w nich układać. Haftujemy na nim specjalnymi igłami do haftu krzyżykowego - bez ostrych czubków, grubość igły dobierając do gęstości lnu.


W porównaniu do aidy len stwarza mniejszy opór przy przeciąganiu muliny, która gładko przez niego przechodzi. Dziurki w nim są dobrze widoczne, a po godzinie haftowania igła sama skacze co 2 nitki.

Nie ma specjalnej potrzeby rysowanie kratek na lnie, chociaż orientacja na nim jest trochę trudniejsza niż w przypadku aidy, przez nieregularność splotu, która daje złudzenie innej ilości krzyżyków niż w rzeczywistości. Dlatego haftowanie wymaga trochę większego skupienia i uwagi. Jeżeli zachodzi potrzeba pokratkowania materiału, najlepiej użyć do tego nici żyłkowej. W odróżnieniu od zwykłej nici do szycia żyłkę łatwo usunąć po skończeniu haftowaniu, nie wplątuje się też w ścieg haftu. Linia narysowana mazakiem nie jest na lnie wyraźna, a sam len może zareagować na tusz w mazaku i może się odbarwić.

Gotowy haft należy uprać ręcznie w 30 stopniach, w łagodnym środku piorącym. Pierzemy bardzo delikatnie, nie pocierając zbyt mocno i nie wyżymając. Po upraniu osuszamy haft w jasnym ręczniku. Jeszcze wilgotny obrazek prasujemy - średnio nagrzanym żelazkiem. Żeby zachować wypukłość haftu pod prasowany len należy podłożyć miękki ręcznik. Zawsze prasujemy po lewej stronie. Len po wysuszeniu zachowuje swoją sztywność.

U nas w kraju można kupić len czterech producentów, dedykowany specjalnie do haftu.

Belfast Zweigart
Najbardziej popularny jest len Belfast firmy Zweigart. Len ten ma gęstość 126 nitek/10 cm. Według producenta jest to 32 ct, chociaż nie do końca się to zgadza, bo krzyżyki wychodzą trochę większe, i bezpieczniej przeliczać go jako 30/31 ct :)
Len Belfast w kolorze kości słoniowej

U nas w kraju dostępny jest w podstawowych kolorach - białym, ecru, kość słoniowa, naturalnym. Można go też kupić w wielu odcieniach szarości, jak i w ślicznych pastelowych kolorach. Występuje też w wersji marmurkowej - 6 kolorów i w urocze groszki - na błękitnym i naturalnym tle.

Len ma dość nieregularny splot, na włóknach często występują zgrubienia. Co nie przeszkadza absolutnie przy haftowaniu, a gotowemu haftowi nadają bardzo rustykalny charakter, a krzyżyki wychodzą równiutkie. Nie jest usztywniany, ale wygodnie się na nim haftuję.  Dzięki temu bardzo dobrze szyje się z niego zawieszki. Ma zwarty splot dzięki czemu nadaje się do haftu płaskiego. Nie jest prześwitujący. Wymaga naciągnięcia na tamborek.

Inna odmianą lnu zweigart jest  Caschel i Newport (w kratkę)  które mają 28 ct, i Dublin o gęstości 25 ct - żadnego z nich nie używałam do tej pory.
Za granicą można kupić len w innych gęstościach, np. Newcastle - 40 ct,

Len obrazkowy - Permin of Copenhagen
Len 30 ct w kolorze kości słoniowej


Mój ulubiony  - len obrazkowy produkowany przez Permin of Copenhagen.  Można go kupić w wielu gęstościach - 18 ct, 25 ct, 30 ct, 32 ct i 35 ct - gęstość wyhaftowanego obrazka idealnie się zgadza z tą podawaną przez producenta. U nas w kraju dostępny w podstawowych kolorach - kości słoniowej, ecru, piaskowym, naturalnym.

Len ma bardzo równy i regularny  splot. Tworzą go dość cienkie nitki, przez co mocno prześwituje. Jest bardzo sztywny, dzięki czemu bardzo wygodnie się na nim haftuje, nie szkodzi mu mocne naciąganie muliny. Małe hafty można próbować haftować w ręku. Nie nadaje się do haftu płaskiego, przez swoją ażurowość. Wyjątkiem jest tu len 30 ct w kolorze piaskowym, który ma gęsty splot i jest mniej sztywny, nie prześwituje, można z niego szyć zawieszki.

Za granicą można kupić go w wielu pięknych kolorach, podobnie jak Belfast.

Len DMC - naturalny i biały
Len dmc 30 ct w kolorze naturalnym
Len DMC - Występuje o trzech różnych gęstościach - 25 ct, 28 ct, 30 ct. W 5 podstawowych kolorach - opisanych według numeracji kolorów mulin. Len 28 można dostać w szerszej gamie kolorystycznej. W naszych krajowych sklepach spotkałam tylko len 30 ct w kolorze - białym, ecru (712) i naturalnym (842). Producent błędnie opisuje go jako 32 ct.

Len ma dość zwarty splot, coś pomiędzy belfastem a obrazkowym. Jest lekko usztywniany. Tworzą go dość cienkie nitki, o bardzo nieregularnej grubości, co utrudnia haftowanie i powoduje wiele pomyłek.Len Hobby Studio - 35 ct

Len 35 ct w kolorze kości słoniowej
Ciekawym lnem jest len produkowany dla Hobby Studio. Ma gęstość 35 ct, co odpowiada dokładnie 18 ct gęstości aidy. Można go kupić kolorze białym i kości słoniowej.

Len ma niezwykle zwarty splot, dzięki czemu jest bardzo sztywny. Nie jest usztywniany fabrycznie. Bardzo dobrze się na nim haftuje, nie jest prześwitujący. Dziurki są w nim bardzo dobrze widoczne.


Len o gęstości 25 ct

Najrzadszym lnem jaki posiadam jest len obrazkowy 25 ct, Kupiłam go z myślą o haftach projektu MTSA. Haftuje się na nim co jedną nitkę lnu. Krzyżyki wychodzą bardzo malutkie - jeden krzyżyk ma 1,016 mm. Raczej powinno się na nim haftować jedną nitką muliny. W porównaniu do lnu Dublin Zweigart jest przyjaźniejszy do haftowania, krzyżyki wychodzą na nim równe, chociaż haftowanie jest dość ciężkie i wymaga dużo wprawy

Len o gęstości 30 ct
Chyba najczęściej używam lnu o gęstości 30 ct. Krzyżyki są sporych rozmiarów - jeden ma 1,69 mm. Haftuje się na nim obejmując 2 nitki lnu - wtedy gęstość gotowego haftu odpowiada aidzie 15 ct. Haftujemy na nim zazwyczaj  2 nitkami muliny, igłą o rozmiarze 26
Wykorzystuje go do obrazków które są ubogie w ilość krzyżyków i posiadają dużą ilość konturów. Idealny będzie też do małych obrazków.

Len obrazkowy 30 ct 
w kolorze kości słoniowej

Len obrazkowy 30 ct 
w kolorze kości słoniowej
Histoires de Fleurs - Véronique Enginger

Len o gęstości 32 ct
Len o gęstości 32 ct odpowiada aidzie 16 ct. Jeden krzyżyk ma 1,59 mm.  Również haftujemy na nim co 2 nitki lnu, 2  pasmami muliny, igłą o numerze 26.
Wykorzystujemy go do haftów, gdzie potrzeba drobniejszych krzyżyków, tam gdzie są duże płaszczyzny haftu z przenikającymi się kolorami.
Len Belfast w kolorze kości słoniowej
Len obrazkowy 32 ct w kolorze ecru


Jako ciekawostkę pokaże porównanie gotowego haftu na lnie 30 ct i lnie 32 ct Belfast.

Po lewej - Karnet na igły len Belfast 32 ct,
po prawej - Karnet na igły - len obrazkowy 30 ct.


Len o gęstości 35 ct

Len o gęstości 35 ct odpowiada kanwie o gęstości 18 ct. Krzyżyki powstałe na nim są malusieńkie - 1,41 mm. Również haftujemy na nim co 2 nitki lnu, jedna lub dwiema nićmi muliny, igła o rozmiarze 28.
Haft powstały na min jest bardzo delikatny i drobny. Najładniej się prezentuje - jak malowany. Mimo bardzo drobnych krzyżyków haftowanie nie sprawia problemów, dziurki są bardzo dobrze widoczne, wygodne liczy się nitki.

Haft jedną nicią muliny
Len 35 ct (Hobby Studio)
w kolorze kości słoniowej
 Le manequin - Véronique Enginger
Haft dwiema nićmi muliny
Len 35 ct (Hobby Studio) 
w kolorze kości słoniowej
Suknia Balowa - Véronique Enginger
Podstawowe kolory lnu
Poszczególne kolory lnu różnią się w zależności od producenta, a czasem nawet w zależności od gęstości.
Do tej pory wystarczał mi tylko len w podstawowych, neutralnych kolorach, myślę, że ta paleta całkowicie wystarczy do wyhaftowania rozmaitych motywów.

Biały


W przypadku haftu na aidzie, biały kolor jest najbardziej popularny. Jeżeli chodzi o len, według mnie haft wygląda na nim nie naturalnie. Biały len najlepiej wykorzystywać do nowoczesnych motywów, obrazków dla dzieci, lub haftów w odcieniach szarości.Len Belfast w kolorze białym
Kotek Tomcio - Véronique Enginger
Len Belfast w kolorze białym
Somebunny to love - Kite Flying
Kość słoniowa
Len w kolorze kości słoniowej jest najczęściej używany przeze mnie. Pasuje do motywów w stylu retro, do obrazków gdzie potrzeba jasnego tła. Ładnie prezentują się na nim pastelowe hafty i obrazki dla dzieci.

Len obrazkowy 30 ct 
w kolorze kości słoniowej
Étude aux fraises - Véronique Enginger
Len  obrazkowy 30 ct 
w kolorze kości słoniowej

Len w kolorze ecru
Kolor ecru jest bardzo specyficzny. Ma bardzo intensywny kolor. Pasują do niego hafty w ciepłych kolorach. Lubię go wykorzystywać do dziecięcych obrazków.

Len obrazkowy 32 ct  kolorze ecru
Étude à l'Orchidée - Véronique Enginger
Len obrazkowy 32 ct w kolorze ecru
Ballet Hedgehog  - Margaret Sherry


Len w kolorze piaskowym

Len w kolorze piaskowym jest jednym z moich ulubionych. Pięknie prezentują się na nim jasne pastelowe hafty. Pasuje do obrazków w stylu retro. Używam go do haftowania wzorów Nimue. 

Jak widać jest różnica w kolorze między lnem o różnych gęstościach. Len obrazkowy o gęstości 35 ct jest odrobinę ciemniejszy od lnu 30 ct.

Len obrazkowy 30 ct w
 kolorze piaskowym


Len obrazkowy 30ct 
w kolorze piaskowym
La Papillon - NimuëLen w kolorze naturalnym
Len naturalny jest bardzo popularny wśród hafciarek. Pasują do niego obrazki o jasnych kolorach, lub takie gdzie wymagane jest ciemne tło. Pięknie wydobywa kolor z każdego haftu. Len belfast i dmc mają podobny kolor - szarawy, jakby wyblakły. Len obrazkowy ma mocniejszy kolor, lekko wpadający lekko w brąz - dobrze prezentują się na nim białe hafty.

Len naturalny jest odrobinę trudniejszy do haftowania, jest mniej regularny od swoich odpowiedników jasnych kolorach.

Len obrazkowy 32 ct
w kolorze naturalnym
Butterfly on flowers - Vervaco
Len Belfast w kolorze naturalnym

Len daje nieograniczone możliwości zastosowania
Zaczynając o zwykłych obrazków, w których nie trzeba haftować tła, które prezentują się o niebo lepiej niż na aidzie.

Len można naszywać jeden na drugi, co daje nadaje przestrzenności i stwarza niepowtarzalny efekt przestrzenności.

Len obrazkowy 30 ct
 w kolorze słoniowym
 i naszyty na niego len obrazkowy 30 ct
w kolorze piaskowym
Promenade en forêt - Véronique Enginger
Len 35 ct w kolorze kości słoniowej 
i naszyty na niego lekko prześwitujący
 len 30 ct obrazkowy w tym samym kolorze

Dzięki miękkości lnu i jego strukturze z łatwością można z niego szyć. 

- Igielniki, które naturalnie się układają po przyszyciu guzika na środku.

Len Belfast w kolorze kości słoniowej
Peony Biscornu - Faby Reilly Designs

- Wszelkie zawieszki - ozdoby choinkowe i zwykłe serduszka zdobiące nasze meble.

Len obrazkowy 30 ct
w kolorze piaskowym
La Fée des Fleurs - Véronique Enginger

Haftowane serduszko autorstwa Gosi
- Zabawki, które prezentujemy na Hamaku.

Len belfast w kolorze białym
Len 35 ct Hobby Studio 
w kolorze kości słoniowej

Len może być idealnym materiałem wykorzystywanym do wyrobu biżuterii z haftowanymi kaboszonami. Bardzo dobrze układa się w formie, a jego duża gęstość pozwała haftować najmniejsze motywy. Sama biżuteria wygląda bardzo elegancko.

Wisiorek autorstwa Gosi
Wisiorek wykonany przez Sylwie


Lnu nie tylko można szyć przedmioty dekoracyjne ale też użytkowe. Haftami można ozdobić torby,dzięki czemu możemy mieć niepowtarzalne przedmioty, których pozazdrości  niejedna koleżanka :)


Torba autorstwa Gosi
Torba wyhaftowana przez Gosię

Można też z niego uszyć woreczki
Woreczek autorstwa Gosi
Woreczek z rumiankiem
 wykonany przez GosieLen idealnie nadaje się do oklejania i może być wykorzystywany w technice kartonażu, która daje nieograniczone możliwości.

Kartonażowy fotelik wykonany przez Gosię
Przybornik autorstwa Gosi


Podobny efekt można uzyskać haftując płótnach evenweave  -  bawełnianych jak i mieszance bawełny, lnu z innymi włóknami. Tkaniny bawełniane są idealnie równe, łatwiejsze do haftowania. Ja do tej pory nie używałam żadnej więc nie wyrażę swojej opinii o nich :)

Prezentowane przeze mnie lny możecie kupić m.in. w pasmanterii "Haftix" i w sklepie "Hobby Studio"

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, jak i podkradzione z blogów moich Hamakowych przyjaciółek Gosi Sylwii :)


Mamy nadzieję, że ten przewodnik po lnach trochę go Wam przybliżył i pomoże w wyborze tego odpowiedniego dla Was. Może też się w nim zakochacie jak my?

Zapraszamy do udziału w Trwającej Siłowni Twórczej " Im bardziej pada śnieg ", może zrobicie coś haftowanego na lnie? :) Na Wasze zgłoszenie czekamy do 14 grudnia a wszystkie informacje znajdziecie TU
29 komentarzy:

 1. Dzięki, dzięki, dzięki, dzięki! Normalnie powinni Cię, droga Emilko, złotem obsypać za ten przegląd! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że się przyda :)

   Usuń
  2. Oj, na pewno. :) Już sobie stworzyłam małą listę zakupową, w końcu będę miała jakiś porządny materiał, a nie pseudo-lny z bazarku. :)

   Usuń
 2. Piękne, cudne, śliczne *-*

  www.wcieniuksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny i świetnie przygotowany przewodnik po lnianej krainie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki, właśnie mnie ten temat bardzo interesował, bo chciałam wyszyć cosik na lnie, a nie bardzo wiedziałam na jakim. Bo ten co znalazłam w zakamarkach szafy to nie ten , krzyżki wychodziły nierówne. Cmokusiów 1000

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały poradnik - może się wreszcie skusze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale to zrobiłaś:) a te lny !!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielkie ukłony za wspaniały przewodnik! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ile ja się naszukałam wszędzie takich informacji, a tu proszę wszystkie szukane odpowiedzi w jednym miejscu. Wielkie dzięki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Kopalnia wiedzy o lnie :) Ja od niedawna jestem zakochana w tym materiale :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To ja tylko od siebie dodam, że przy lnie obrazkowym Permin 35ct w kolorze naturalnym można oślepnąć :P Chyba będę musiała zainwestować w lupę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super post!!!
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. ależ te lny cudne:)) wspaniały post!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bosz, co ty tu nawyprawiałaś Emi! Ja co prawda nie haftuję ( jeszcze), ale po przeczytaniu tego posta przynajmniej wiem od czego zacząć. Jeszcze tylko post o mulinach i dlaczego DMC Twoim zdaniem jest najlepsze???? No i oczywiście jakiś uniwersalny przepis na piękne hafty, takie jak Twoje, i już będzie extra!
  Buziak!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wspaniale, dużo informacji
  Brawo!
  już mam liste zakupów :)
  Pozdrawiam
  emi29w

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo przydatny. haftuje sporo od zawsze ale na kanwie lub aidzie do lnu jakos brak mi odwagi ale będę musiała w końcu spróbować! tu wszystko jasno i czytelnie w jednym miejscu zebrane. czas kupic len ;)
  zaptaszam do mojego swiata
  craftomania.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo dobrych informacji, dziękuję :)
  Ślinię się do Newcastle 40 ct - w Polsce nie do dostania... Jest jeszcze len Edinburgh 36 ct Zweigart i też wygląda ponętnie :)
  Lubię Belfast, ale krzyżyki są dla mnie ciut za duże :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wspaniały post informacji :) Dziękuję za namiary na sklepy i przepiękne porównanie lnu, haftów :)

  OdpowiedzUsuń
 18. piękne podsumowanie.nic dodać nic ująć :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Och jak dobrze, że trafiłam tu do Ciebie. Właśnie zamierzam nauczyć si haftować i nie wiedziałam jakie nici, igły i materiały do tego są najlepsze. Prawdziwa kopalnia wiedzy. Jutro jadę na zakupy, o!
  Będę tutaj częstym gościem - dzięki.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Cudownie! Wspaniały post.. myślę, że teraz już len nie ma wielkich tajemnic przede mną! Czas najwyższy coś "zmalować" :) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 21. znakomity post! był dla mnie niezwykle przydatny gdy niedawno wracałam po długiej przerwie do haftowania. Dzięki niemu zdecydowałam się na len i teraz nie wyobrażam sobie haftu na innym materiale :) Od czasu do czasu nadal zaglądam do tego wpisu żeby np. porównać konkretne kolory u różnych producentów.
  Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 22. If you're trying to burn fat then you absolutely have to try this brand new custom keto diet.

  To create this keto diet service, certified nutritionists, fitness trainers, and professional cooks united to produce keto meal plans that are powerful, decent, economically-efficient, and enjoyable.

  Since their first launch in 2019, 100's of individuals have already remodeled their figure and health with the benefits a good keto diet can give.

  Speaking of benefits: clicking this link, you'll discover 8 scientifically-proven ones offered by the keto diet.

  OdpowiedzUsuń
 23. Do you realize there's a 12 word phrase you can communicate to your man... that will trigger deep emotions of love and impulsive appeal for you buried within his heart?

  That's because deep inside these 12 words is a "secret signal" that triggers a man's impulse to love, worship and care for you with his entire heart...

  12 Words Who Trigger A Man's Love Response

  This impulse is so hardwired into a man's mind that it will make him work harder than before to love and admire you.

  Matter of fact, fueling this powerful impulse is so binding to having the best ever relationship with your man that the moment you send your man one of these "Secret Signals"...

  ...You will immediately find him open his heart and mind to you in such a way he haven't experienced before and he will identify you as the one and only woman in the world who has ever truly appealed to him.

  OdpowiedzUsuń
 24. If you're trying to lose fat then you need to get on this brand new custom keto diet.

  To create this keto diet service, licensed nutritionists, fitness trainers, and chefs joined together to develop keto meal plans that are effective, suitable, price-efficient, and enjoyable.

  Since their grand opening in January 2019, 1000's of individuals have already remodeled their figure and well-being with the benefits a professional keto diet can give.

  Speaking of benefits: clicking this link, you'll discover 8 scientifically-tested ones provided by the keto diet.

  OdpowiedzUsuń
 25. Your Affiliate Money Printing Machine is ready -

  Plus, getting it running is as simple as 1...2...3!

  Here is how it all works...

  STEP 1. Choose which affiliate products the system will push
  STEP 2. Add PUSH BUTTON traffic (it LITERALLY takes JUST 2 minutes)
  STEP 3. Watch the affiliate products system grow your list and up-sell your affiliate products all by itself!

  So, do you want to start making profits?

  The solution is right here

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje . Właśnie mam kupiony Belfast 32 ct i zaczynam swoją pierwszą pracę . Dzięki Twojemu postowi będzie na pewno łatwiej. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy ci za odwiedziny w naszym Zakątku i zostawienie po sobie śladu:)