środa, 26 czerwca 2013

Uszyj mi to mamo - Jak uszyć haftowaną zabawkęWitajcie Hamakowiczki.

Dzisiaj nie mam dla Was schematu, ale już je projektuję, więc wkrótce będą mieć tu premierę. :)

Nie mam zdolności krawieckich, przez długi czas obawiałam się szycia. Chęć uszycia zabawek dla mojej córeczki okazała się na szczęście silniejsza niż moje lęki – że len się będzie pruć, że szwy wyjdą koślawe i bardzo widoczne, że nie mam czym wypchać itp. Jeżeli też macie takie obawy, to ten tutorial jest dla Was :)

Zgodnie z nazwą naszego cyklu:


Dzisiejszy tutorial będzie poświęcony jedynie szyciu haftowanych zabawek (i innych ozdób, nie tylko o dziecięcej tematyce). W tutorialu zawarłam wszystko do czego sama doszłam metodą prób i błędów :)Potrzebne materiały:

 • gotowy haft na lnie
  schemat do tej zabawki znajdziecie TU
 • materiał na plecki ( u mnie ten sam len)
 • igła
 • nić w kolorze materiału
 • wypełniacz do zabawek
 • spieralny lub samoznikający pisak
 • nić żyłkowa
 • szpilki
 • opcjonalnie sznureczek
 • nożyczki do robótek ręcznych


Na początku pisakiem rysujemy linie po których będziemy szyć - ok 1 cm od zarysu haftu - po lewej stronie materiału. Przed rozpoczęciem rysowania należy przetestować czy pisak się spiera z danego materiału.


Jeżeli chcecie, żeby zabawka była też zawieszką lub breloczkiem na tym etapie trzeba przymocować sznureczek lub bazę breloczka. Sznurek należy umieścić po prawej stronie haftu, do góry nogami. Cześć która ma być ukryta we wnętrzu zabawki musi wystawać po za linie po której będziemy szyć. Następnie należy upiąć go dokładnie szpilkami - ale już po lewej stronie haftu. Warto luźny sznureczek również przymocować do materiału szpilkami, żeby nie przeszkadzał. podczas szycia.


Łączymy za pomocą szpilek haft przekręcony na lewą stronę i materiał z których będą uszyte plecki zabawki.Przed szyciem można zaznaczyć gdzie będzie otwór przez który będziemy przekręcać zabawkę na drugą stronę, a później wypychać. Wyznaczamy go na najbardziej prostym odcinku. Otwór musi być jak największy. Nawlekamy igłę podwójną nitką i zaczynamy szycie w miejscu gdzie będzie sie zaczynać otwór. Szyjemy ściegiem za igłą, dokładnie w taki sam sposób, w jaki haftujemy kontury :) Podczas szycia należy zwrócić szczególną uwagę przy przyszywaniu sznureczka.Kiedy już wszystko zszyjemy, należy obciąć nadmiar materiału zostawiając dość duży zapas. A następnie ponacinać w miejscach zaokrągleń linii szwu, jak najbliżej szwu. Jeżeli jest taka konieczność można też lekko naciąć tam gdzie otwór, jeżeli znajduję sie na zaokrągleniu.Zajmiemy się teraz otworem. Żeby łatwiej sie zszywało, przed przekręceniem na prawą stronę dokładnie zaginam zapas materiału wzdłuż przyszłej linii szwu, mocuje go szpikami
A następnie fastrygujemy go nicią żyłkową, którą po zakończeniu szycia łatwo usunąć.


Przekręcamy zabawkę na drugą stronę. Można ją w tym momencie zmoczyć, jeżeli materiał będzie się źle układał na szwach. Przy okazji spierze sie mazak.


Teraz musimy dać naszej zabawce wypełnienie. Wypełniamy kulką sylikonową - można ją kupić za niewielką sumę na znanym portalu aukcyjnym, lub wkładem z poduszki. Wypełnienia nie można zbijać w kulki, trzeba go delikatnie małymi porcjami wkładać do wnętrza zabawki, i upychać dopiero kiedy się znajdzie we właściwym miejscu. 

Kiedy nasz stworek będzie już wystarczający tłuściutki, pozostaje nam szyć otwór.  Szyjemy ściegiem krytym, łapiąc ze sobą pojedyncze nitki z krawędzi zszywanego odcinka.


Na samym końcu usuwamy żyłkę i zabawka gotowa :)Wkrótce opublikuje kolejne schematy do wyhaftowania zabawek. Oprócz kucyków "My little pony" szykuje kolejną serie zabawek :)
Cały czas możecie zgłaszać swoje wakacyjne prace na Siłownie Twórczą "Wakacje tuż, tuż".

8 komentarzy:

Dziękujemy ci za odwiedziny w naszym Zakątku i zostawienie po sobie śladu:)