piątek, 20 listopada 2015

W turkusowym obiektywie - część 1 fotografia mobilna

Witajcie Hamakowiczki i Hamakowicze!!!

W ostatnim poście obiecałyśmy Wam, że zaczniemy na naszym Hamaku nowy cykl i oto przed Wami pierwszy wpis cyklu "W turkusowym obiektywie"


Na wstępie zaznaczam, że dzisiejszy wpis jest pisany przez niefotografkę (czytaj amatorkę). 

Mam na imię Sylwia ;) lat tyle i tyle i od jakiegoś czasu robię zdjęcia. Czy mogę zatem nazwać się fotografką? W sumie tak, ale fotografką amatorką. Czy robię dobre zdjęcia? Najpierw, trzeba by się zastanowić jakie to jest "dobre" zdjęcie? W dzisiejszych czasach każdy może robić zdjęcia, ale nie każde nas przyciągnie. Nie na każde chętnie będziemy patrzeć.

Czy żeby robić "dobre" zdjęcia trzeba mieć super profesjonalny, drogi aparat? Nie. W fotografii, tak jak i w innych dziedzinach artystycznych należy mieć tak zwane wyczucie, a w fotografii tak zwane "oko". Bez tego nawet najlepszym sprzętem nie zrobimy "dobrego" zdjęcia. Ktoś kto ma to "oko" wykona zdjęcie nawet zwykłym aparatem w telefonie. Tak dobrze czytacie w telefonie. 
Co jest jeszcze ważne? Ważne jest też poznanie możliwości naszego sprzętu do fotografowania niezależnie, czy to będzie wypasiona lustrzanka, czy "zwykły" aparat w komórce.

Nie będę Was tu zanudzać parametrami (od tego będą kolejne wpisy cyklu być może pisane również przez prawdziwych, profesjonalnych fotografów), ale w tym pierwszym wpisie chciałam Wam pokazać, co można zrobić przy użyciu zwykłego aparatu w komórce - ja obecnie posiadam telefon LG G2 mini, który ma aparat 8 Megapikseli. Nie jest to parametr powalający, ponieważ na rynku telefonów komórkowych są już dostępne smartfony o aparatach 16Mpx w Samsungu galaxy S6, czy nawet 23 Mpx w Sony Xperia Z5 - żeby dodać dla porównania mój 10letni aparat Nikon coolpix L120 ma jedynie 14Mpx - nie wiem, czy mam się śmiać z tego czy płakać ;) 
Ale do rzeczy. Co ważnego należy pamętać robiąc zdjęcia telefonem? 
 • zapoznaj się z możliwościami twojego aparatu w telefonie, czyli jakie ma tryby robienia zdjęć (dzięki nim można poprawić jakość wykonywanych zdjęć)
 • postaraj się, aby to co chcesz mieć na zdjęciu było całe w kadrze (żeby nie był to element ucięty - o kadrowaniu i kompozycji zdjęcia będzie osobny wpis)
 • jeśli obiekt, który fotografujesz znajduje się daleko nie używaj zoom'u tylko zrób zdjęcie normalnie i dopiero potem je przytnij. Zoom w telefonie powoduje utratę jakości zdjęcia (zdjęcie jest nieostre)
 • nie używaj lampy błyskowej - cóż nie od dziś wiadomo, że zmienia ona kolor fotografowanych obiektów, a do tego tak mała lampa jaka jest w aparcie nie wiele daje światła. Lampa błyskowa możne natomiast przydać się w momencie kiedy wykonujesz zdjęcia w ostrym świetle (np w słoneczne południe - doświetli obiekt fotografowany)
 • ważna jest też stabilizacja obrazu, aby nasze zdjęcie było ostre, nieporuszone. Niektóre smartony posiadają taką funkcję w swoim oprogramowaniu więc warto się dowiedzieć, czy u was ona jest i włączyć ją. Jeśli nie ma jej to warto oprzeć telefon o coś stabilnego i robić dopiero zdjęcie. Łatwiej zrobić nieporuszone zdjęcie ciężkim aparatem z tak zwanej "ręki" niż telefonem komórkowym, który jest lekki.
 • pamiętaj aby robić zdjęcia w dobrym świetle ono jest podstawą - aby nauczyć się wykorzystywać jego możliwości trzeba wykonać setki a nawet tysiące zdjęć - jak to się mówi trening czyni mistrza.
Nie będę Was zasypywać terminami dotyczącymi ISO, balansu bieli ponieważ sama się jeszcze tego wszystkiego uczę. Ale napiszę jeszcze o czymś. W smartfonie bardzo często dołączone są programy do obróbki zdjęć. Warto je aktualizować sobie i korzystać z nich. Dzięki różnym filtrom można nadać ciekawy wygląd swoim fotografiom. I ze zwykłego zdjęcia stworzyć "dzieło". W dzisiejszym świecie fotografii cyfrowej każdy profesjonalny bardziej lub mniej fotograf obrabia swoje zdjęcia. Na witrynach internetowych, w gazetach, na reklamach widzimy piękne fotografie, ale każda z nich jest obrobiona w programie graficznym. Nie wielu fotografów zamieszcza zdjęcia nie obrobione. Dlatego też zachęcam Was do obóki graficznej zdjęcia. Tylko pamiętajcie, że obróbka musi być też dostosowana do tematyki fotografii i nieprzesadzona. 
Pokaże Wam teraz zdjęcia zrobione przeze mnie moim telefonem (LG G2 mini) 

Fotografia przed obróbką - tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR
(a po polsku ;) tryb ten łączy po prostu parę zdjęć o różnych parametrach ekspozycji w jednen obraz, aby uzyskać lepszą jakość w kontrastowym oświetleniu)Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonie


Fotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonieFotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonie


Fotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonieJak widzicie dodanie filtrów różnych zmienia czasem nie do poznania nawet niepoznorne z początku zdjęcie :) tak więc pobawcie się możliwościami jakie daje Wam wasz telefon. Życzę Wam udanego poznawania jego możliwości. 

Na dziś na mam nadzieję dobry początek to tyle, a w następnym wpisie opowiem Wam trochę o fotografii produktowej i o roli dobrego światła. 


Zapraszam Was serdecznie do konkursu fotograficznego, o kórym możecie przeczytać TUA do końca miesiąca czekamy na Wasze zakładki do książek.

Pozdrawiam serdecznie Sylwia


6 komentarzy:

 1. Tez lubie hdr. Fajne efekty mozna uzyskac. Robisz swieyne zdjecia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiam nową miłośniczkę fotografii mobilnej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I znów mogłem podziwiać wierzbową szosę...

  OdpowiedzUsuń
 4. According to Stanford Medical, It is in fact the one and ONLY reason this country's women live 10 years more and weigh 19 kilos lighter than we do.

  (And by the way, it has totally NOTHING to do with genetics or some secret diet and really, EVERYTHING related to "how" they eat.)

  P.S, I said "HOW", not "what"...

  TAP this link to reveal if this easy test can help you find out your real weight loss possibilities

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy ci za odwiedziny w naszym Zakątku i zostawienie po sobie śladu:)