Witam Was serdecznie!
Dzisiaj kolejna lekcja wspólnego haftowania. Dostałam kilka maili z pytaniem w jaki sposób wyszyć kontury prostego obrazka. Spełniam teraz tą prośbę, prezentując prosty schemat kota z którym na pewno sobie poradzicie! Koty są ostatnio modne na naszych blogach a nie każdy potrafi pięknie cieniować nitkę. Dlatego taki wzór .Przy okazji pokażę jak wypełnić niektóre elementy .W tym schemacie możecie pominąć wyszywanie kwiatków ,jeśli sprawia to komuś trudność. Mam jednak nadzieję, że kursik pomoże Wam w wykonaniu całego obrazka.
Na początek jak zwykle musimy przenieść wzór na wybraną tkaninę.
Można to zrobić za pomocą specjalnego ołówka lub pisaka do kopiowania wzorów, lub zwykłej kalki do kopiowania.
Po przeniesieniu wzoru na tkaninę zakładacie tamborek.Wiem ,że nie wszyscy go używają ,ale w przypadku tej techniki wyszywania jest on konieczny. Przez naciągnięcie materiału na tamborek zapobiega się ściąganiu tkaniny w trakcie wyszywania.
Bardzo wiele osób ciekawi jak zacząć haft bez robienia pętelki na końcu nitki.Na kilku zdjęciach poniżej pokazuję jak to zrobić.
Wbijamy igłę w tkaninę ,przeciągamy nitkę na druga stronę materiału ,pamiętając o tym aby jej końcówka wystawała ,nie dociągamy do końca.Widać to na prawym dolnym zdjęciu.
I tak powtarzamy kilka razy aż nitka będzie umocowana .Haft będzie i tak wypełniony, ponieważ zaczęłam od oka kota i tym sposobem nie będzie widoczny początek pracy i nie musimy wykonywać pętelek.
Po umocowaniu nitki na oku możemy zaczynać jego wypełnianie.
Zdjęcia mają Wam pomóc w wykonaniu haftu ,ale możecie wybrać swój sposób.
Po wyszyciu jakiegoś kawałka ,zabezpieczmy nitkę z tyłu robótki przeciągając ja przez haft.
Teraz możemy zmienić kolor nici.Źrenicę wypełniamy takim samy sposobem jak tęczówkę .
.
Początek i wybór miejsca gdzie zaczynacie wyszywać zależy od Was.Tutaj pokazałam najpierw wyszyta źrenicę a dopiero potem haft tęczówki. zaczynamy tak samo,zabezpieczając nitkę przed wysnuciem.
Kiedy mamy wyszyte jakieś pole haftu ,jest nam łatwiej zabezpieczać następny kawałek muliny np. w innym kolorze lub w przypadku gdy nic się skończy, oczywiście robimy to z tyłu robótki.
Nitka do haftu nie może być zbyt długa bo będzie się plątać i zbyt krótka.Optymalna jej długość to 30-40 cm .Ile nitek z pasma wybieramy do haftu też zależy od indywidualnych upodobać ,wprawy i powierzchni jaką chcemy wyszyć .W przypadku gdy haft jest bardzo mały lepiej wybrać 1 lub 2 nitki by nie był zbyt toporny.
Pojedynczymi krótkimi ściegami wyszywamy nieregularne kontury w tym przypadku kota.
Czarne środkowe zarysy ściegu wykonałam pojedynczą nitka
I w taki oto sposób łatwy sposób wyszyłam prostą mordkę kota, ale może być to pies, kwiatek, dziecko itd.Sposób wykonania w takim hafcie jest podobny .Następnym razem pokaże Wam jak wyszyłam kwiatki znajdujące się z boku obrazka.
Czekam na efekty Waszej pracy,jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego haftu lub techniki to proszę zostawić komentarz pod postem. Pozdrawiam serdecznie.
Luna.
P.S.
Ponieważ bardzo nas ciekawi jak sobie radzicie z nauką haftowania postanowiłyśmy umożliwić Wam pokazanie swoich prac :) Mam nadzieję, że zobaczymy tu pod postem linki do Waszych dzieł :) poniżej umieściłyśmy system InLinkz, który umożliwi Wam linkowanie do swoich blogów. Już nie możemy się doczekać podziwiania Waszych dzieł :)
Przypominamy o trwającej Siłowni Twórczej. Do 14 marca czekamy na Wasze pracę inspirowane naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi. Więcej informacji znajdziecie
TUTAJ.