piątek, 20 listopada 2015

W turkusowym obiektywie - część 1 fotografia mobilna

Witajcie Hamakowiczki i Hamakowicze!!!

W ostatnim poście obiecałyśmy Wam, że zaczniemy na naszym Hamaku nowy cykl i oto przed Wami pierwszy wpis cyklu "W turkusowym obiektywie"


Na wstępie zaznaczam, że dzisiejszy wpis jest pisany przez niefotografkę (czytaj amatorkę). 

Mam na imię Sylwia ;) lat tyle i tyle i od jakiegoś czasu robię zdjęcia. Czy mogę zatem nazwać się fotografką? W sumie tak, ale fotografką amatorką. Czy robię dobre zdjęcia? Najpierw, trzeba by się zastanowić jakie to jest "dobre" zdjęcie? W dzisiejszych czasach każdy może robić zdjęcia, ale nie każde nas przyciągnie. Nie na każde chętnie będziemy patrzeć.

Czy żeby robić "dobre" zdjęcia trzeba mieć super profesjonalny, drogi aparat? Nie. W fotografii, tak jak i w innych dziedzinach artystycznych należy mieć tak zwane wyczucie, a w fotografii tak zwane "oko". Bez tego nawet najlepszym sprzętem nie zrobimy "dobrego" zdjęcia. Ktoś kto ma to "oko" wykona zdjęcie nawet zwykłym aparatem w telefonie. Tak dobrze czytacie w telefonie. 
Co jest jeszcze ważne? Ważne jest też poznanie możliwości naszego sprzętu do fotografowania niezależnie, czy to będzie wypasiona lustrzanka, czy "zwykły" aparat w komórce.

Nie będę Was tu zanudzać parametrami (od tego będą kolejne wpisy cyklu być może pisane również przez prawdziwych, profesjonalnych fotografów), ale w tym pierwszym wpisie chciałam Wam pokazać, co można zrobić przy użyciu zwykłego aparatu w komórce - ja obecnie posiadam telefon LG G2 mini, który ma aparat 8 Megapikseli. Nie jest to parametr powalający, ponieważ na rynku telefonów komórkowych są już dostępne smartfony o aparatach 16Mpx w Samsungu galaxy S6, czy nawet 23 Mpx w Sony Xperia Z5 - żeby dodać dla porównania mój 10letni aparat Nikon coolpix L120 ma jedynie 14Mpx - nie wiem, czy mam się śmiać z tego czy płakać ;) 
Ale do rzeczy. Co ważnego należy pamętać robiąc zdjęcia telefonem? 
 • zapoznaj się z możliwościami twojego aparatu w telefonie, czyli jakie ma tryby robienia zdjęć (dzięki nim można poprawić jakość wykonywanych zdjęć)
 • postaraj się, aby to co chcesz mieć na zdjęciu było całe w kadrze (żeby nie był to element ucięty - o kadrowaniu i kompozycji zdjęcia będzie osobny wpis)
 • jeśli obiekt, który fotografujesz znajduje się daleko nie używaj zoom'u tylko zrób zdjęcie normalnie i dopiero potem je przytnij. Zoom w telefonie powoduje utratę jakości zdjęcia (zdjęcie jest nieostre)
 • nie używaj lampy błyskowej - cóż nie od dziś wiadomo, że zmienia ona kolor fotografowanych obiektów, a do tego tak mała lampa jaka jest w aparcie nie wiele daje światła. Lampa błyskowa możne natomiast przydać się w momencie kiedy wykonujesz zdjęcia w ostrym świetle (np w słoneczne południe - doświetli obiekt fotografowany)
 • ważna jest też stabilizacja obrazu, aby nasze zdjęcie było ostre, nieporuszone. Niektóre smartony posiadają taką funkcję w swoim oprogramowaniu więc warto się dowiedzieć, czy u was ona jest i włączyć ją. Jeśli nie ma jej to warto oprzeć telefon o coś stabilnego i robić dopiero zdjęcie. Łatwiej zrobić nieporuszone zdjęcie ciężkim aparatem z tak zwanej "ręki" niż telefonem komórkowym, który jest lekki.
 • pamiętaj aby robić zdjęcia w dobrym świetle ono jest podstawą - aby nauczyć się wykorzystywać jego możliwości trzeba wykonać setki a nawet tysiące zdjęć - jak to się mówi trening czyni mistrza.
Nie będę Was zasypywać terminami dotyczącymi ISO, balansu bieli ponieważ sama się jeszcze tego wszystkiego uczę. Ale napiszę jeszcze o czymś. W smartfonie bardzo często dołączone są programy do obróbki zdjęć. Warto je aktualizować sobie i korzystać z nich. Dzięki różnym filtrom można nadać ciekawy wygląd swoim fotografiom. I ze zwykłego zdjęcia stworzyć "dzieło". W dzisiejszym świecie fotografii cyfrowej każdy profesjonalny bardziej lub mniej fotograf obrabia swoje zdjęcia. Na witrynach internetowych, w gazetach, na reklamach widzimy piękne fotografie, ale każda z nich jest obrobiona w programie graficznym. Nie wielu fotografów zamieszcza zdjęcia nie obrobione. Dlatego też zachęcam Was do obóki graficznej zdjęcia. Tylko pamiętajcie, że obróbka musi być też dostosowana do tematyki fotografii i nieprzesadzona. 
Pokaże Wam teraz zdjęcia zrobione przeze mnie moim telefonem (LG G2 mini) 

Fotografia przed obróbką - tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR
(a po polsku ;) tryb ten łączy po prostu parę zdjęć o różnych parametrach ekspozycji w jednen obraz, aby uzyskać lepszą jakość w kontrastowym oświetleniu)Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonie


Fotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonieFotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonie


Fotografia przed obórbką - tryb tryb w aparacie wysoka dynamika tonalna HDR


Fotografia po obórce w programie graficznym znajdującym się w telefonieJak widzicie dodanie filtrów różnych zmienia czasem nie do poznania nawet niepoznorne z początku zdjęcie :) tak więc pobawcie się możliwościami jakie daje Wam wasz telefon. Życzę Wam udanego poznawania jego możliwości. 

Na dziś na mam nadzieję dobry początek to tyle, a w następnym wpisie opowiem Wam trochę o fotografii produktowej i o roli dobrego światła. 


Zapraszam Was serdecznie do konkursu fotograficznego, o kórym możecie przeczytać TUA do końca miesiąca czekamy na Wasze zakładki do książek.

Pozdrawiam serdecznie Sylwia


5 komentarzy:

 1. Tez lubie hdr. Fajne efekty mozna uzyskac. Robisz swieyne zdjecia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiam nową miłośniczkę fotografii mobilnej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I znów mogłem podziwiać wierzbową szosę...

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy ci za odwiedziny w naszym Zakątku i zostawienie po sobie śladu:)